Iniön osavuosiasukkaat ry

Jäsenkirje/maaliskuu 2012

Hyvä yhdistyksen jäsen,

Iniön osavuosiasukkaat-yhdistys järjestää kesällä vanhojen käyttöesineiden näyttelyn. Se on esillä lauantaista 7. heinäkuuta perjantaihin 20 heinäkuuta.

Norrbyn satama tullaan uudistamaan ja työt aloitetaan lähiaikoina. Laiturit uusitaan ja toimintaa satamassa lisätään. Sinne ollaan rakentamassa mm. sauna ja myös pieni uimaranta. Yhdistys seuraa suunnitelmien etenemistä ja on antanut lausunnon, jossa ehdotimme tiettyjä parannuksia. Heidi Paatero on satamatyöryhmän vastuuhenkilö.

Tom Grankull lopettaa huhtikuun puolivälissä Iniön lanthandelin myymälänhoitajana. Kaupan kohtalo oli pitkään epäselvä ja asiasta keskusteltiin vilkkaasti jopa lehdistössä. Nyt Tampereelta on tulossa kaksi henkilöä, jotka turvaavat kaupan toiminnan jatkumisen. Tom Grankull jatkaa entiseen malliinsa Leonellassa. Myös pankkitoiminta oli uhan alaisena Nordean lopettaessa Iniön konttorinsa. Tämäkin ongelma ratkesi. Nauvon Osuuspankki toimii jatkossa kunnantalolla muutaman tunnin viikossa. Åsa Knuts tulee vastaamaan toiminnasta.

Viime kesänä kirkko oli miltei täynnä Niklas Winterin (Kolkon osavuosiasukas) musisoidessa Severi Pyysalon kanssa. Yhdistyksemme oli Korpo Sea Jazzin yhteistyökumppani ja vastasi käytännön järjestelyistä. Yhteistyö jatkuu ja tänä kesänä järjestetään Iniön kirkossa konsertti 26. heinäkuuta klo 18.00. Se kuuluu jo perinteeksi tulleeseen sarjaan “Niklas Winter and his friends“. Tällä kertaa Aleksi Tuomarila on kosketinsoittajana. Olemme myös luvanneet auttaa Iniö Folkia mm. heidän tilaisuuksiensa markkinoinnissa.

Tänä vuonna meillä ei valitettavasti ole mahdollisuutta julkaista INIÖiten-lehteä. Se johtuu siitä, ettei yhdistyksellä ole varaa maksaa 600 euroa painatuksesta ja sen lisäksi tulevista postituskuluista. Sen sijaan tulemme aktiivisesti päivittämään kotisivujamme, joten kannattaa aika ajoin käydä osoitteessa www.iniö.nu. Ota yhteyttä hallitukseen, jos sinulla on toimintaideoita, inio.nu@gmail.com. Mikäli haluat olla mukana yhdistyksen sähköpostilistalla ilmoita @-osoitteesi. Ole myös ystävällinen ja ilmoita uusi kotiosoitteesi jos muutat.

Paraisten kaupungin jätteidenkäsittely tullaan uudistamaan. Näyttää siltä, että Iniössä jatketaan kuten aikaisemmin, kun taas muissa entisissä saaristokunnissa tullaan pitkälti siirtymään tilakohtaisiin keräysastioihin. Vaihtoehtoisesti muutama kiinteistö voisi lyöttäytyä yhteen ja perustaa ns. kimpparoskiksia ja näiden omistajat voisivat siis keskenään sopia kustannusten jakamisesta. Toki monelle keskitetyt jätteenkeräysastiat ovat käytännöllinen ratkaisu, mutta maksaessamme melkein samat maksut kuin vakituiset asukkaat, joudumme näin maksamaan myös vene- ja rengastieturistien jätteiden käsittelyn.

Kuntauudistus on kuuma peruna koko maassa. Suomen hallituksen esittämän kartan mukaan tullaan selvittämään Paraisten ja Kemiönsaaren yhdistämistä. On myös esitetty, että Raasepori kuuluisi uuteen kuntaan. Kaupunginjohtaja Folke Öhman on kommentoinut uudistusta kaupungin kotisivulla, www.parainen.fi. Toivon mukaan uuden kunnan nimen valinta ei tule aiheuttamaan “verta, hikeä ja kyyneleistä” kuten viimeksi.

Iniön Martat ovat julkaisseet historiikin, jonka on kirjoittanut yhdistyksemme jäsensihteeri Maria Ekqvist. Kirjan voi ostaa Lolalta.

Haluamme muistuttaa nuohouksesta.  Vapaa-ajan asunnot tulee nuohota vähintään joka kolmas kalenterivuosi. Paikallisena nuohoojana toimii Rauno Aaltonen, jonka tavoitat numerosta 0400 720 051. Kannattaa ottaa yhteyttä muutamaan naapuriin “kimppanuohouksesta” ennen kuin soittaa nuohoojalle.

Jäsenmaksu on perheen/vapaa-asunnon pääjäsenen osalta 10 euroa ja perheenjäsenten osalta 1 euro. Jos olet tyytyväinen toimintaan, toivomme, että tuttava- ja naapuripiiristäsi rekrytoit uusia jäseniä. Yhdistyksen tilinumero on  Nordea 227018-120724.
IBAN FI69 2270 1800 1207 24  BIC NDEAFIHH. Eräpäivä on 5.4.

Toivotamme sinulle mukavaa keväänodotusta.
Hallitus