Iniön osavuosiasukkaat ry

INIÖiten/kesä 2013

Hyvä yhdistyksen jäsen!

Kesän ohjelma tulee olemaan runsas. Yhdistyksen ikkunan entisöimiskurssista ja korjausrakentamiseen liittyvästä kyselytunnista voit lukea oheisesta esitteestä.

Paraisten kaupunki järjestää13. heinäkuuta klo 11–13 Mökkiläisfoorumin, johon osallistuu sekä kaupungin johtoa että edustajia muista kunnanosista. Tilaisuuden jälkeen on Marttojen lounas seurakuntakodissa.
Borgånejdens spelmansklubb esiintyy Snäckanisa 14. heinäkuuta. Konsertti järjestetään yhteistyössä yhdistyksemme ja houtskarilaisten kanssa. Ilmainen sisäänpääsy.

Yhdistyksen sääntömääräinen vuosikokous on Snäckanissa, Norrbyssä 16.7.2013 klo 10.00. Kirjanpito on nähtävissä klo 9.30 lähtien.

Samana päivänä klo 11–15 Pelastuslaitos esittelee toimintaansa. Esillä ovat mm. paloturvallisuus sekä näytetään, miten äkillisissä sairauskohtauksissa toimitaan. Kun ohjelma on valmis, siitä tulee olemaan ilmoitus yhdistyksen ilmoitustauluilla Norrbyssä ja Keistiössä. Kaikki mukaan!
Lisää musiikkia on kuultavissa kirkossa 10.7 klo 18, jolloin siellä esiintyvät Niklas Winter ja Sergio Mercado, jotka soittavat bossa novaa.

Iniö Folkilla on paljon ohjelmaa heinäkuun viimeisenä viikonloppuna. Tänä vuonna esiintyvät Maria Kalaniemi, Marianne Maans, Riddo Ridberg/Folkrörelsen, Lilli Sukula-Lindblom, Iniö Folk Colours, Tre Meloes, Tapani Heinonen, Komo Kotiranta & Bruunin jengi sekä Rolf Schwarz. Tarkempi ohjelma tulee olemaan ilmoitustauluilla.

Norrbyn satama alkaa olla valmiiksi rakennettu. Emme voi enää vaikuttaa kokonaisuuteen. Tulemme kuitenkin huomauttamaan, ettei laitureilla ole liikuntavammaisille tarkoitettuja rantautumislaitteita (esim. kaiteita). Tulevaisuus näyttää, miten satama isoine saunarakennuksineen tulee toimimaan ja mahdollisesti houkuttelemaan turisteja.

Hallitus on mielenkiinnolla seurannut m/s Satavan vaihtuvia aikatauluja. Yhdistyksenä emme voi ottaa kantaa aikataulujen yksityiskohtiin, koska eri saarilla asuvien välillä on eturistiriitoja. Olemme kuitenkin panneet merkille, että sekä yksityishenkilöinä että esimerkiksi osakaskuntien tai kylätoimikuntien edustajina tehdyt yhteydenotot varustamoon ovat tuottaneet tulosta.

Iniön lautakunta (entinen lähipalvelulautakunta) ja yhdistyksemme edustajat tulevat tapaamaan elokuussa. Tällöin keskustellaan yhteistyömuodoista. Ehdotukset aiheiksi ovat tervetulleita: inio.nu@gmail.com /0400 703 879.

Tapahtumakalenteri löytyy Norrbyn ja Keistiön ilmoitustauluilta sekä kotisivuillamme osoitteessa www.iniö.nu.

Hallitus toivottaa kaikille oikein hyvää kesää.