Iniön osavuosiasukkaat ry

Jäsenkirje/maaliskuu 2014

Talven myrskyt ja niitä seuranneet sähkökatkokset ovat vaikeuttaneet elämää saaristossa. Joululomakin satoi pois. Tätä kirjoitettaessa on maa Etelä-Suomessa yhä lähes paljaana ja jääpeite vaarallisen ohut niiden harmiksi, joilla on mökki saaressa. Viime kesänä yhdistyksellä oli monenlaista toimintaa, muiden muassa osavuosiasukkaiden foorumi, pelastuslaitoksen päivä, ikkunaremonttikurssi ja risteily Iniön ulkosaarilla m/s Satavalla – kaikki tämä heinäkuun aikana.

Vuosikokouksessa valittiin yhdistyksen uudeksi puheenjohtajaksi Juha Rekola, kun Ralf Nyman pyysi vapautusta tehtävästä monen vuoden jälkeen. Yhdistys esittää Ralfille suuren kiitoksen ansiokkaasta ”palvelusta”.

Satavan aikataulukysymykset työllistivät hallitusta, joka ei löytänyt yksimielistä linjaa, koska jäsenillä eri saarissa on erilaisia etuja lauttayhteyksien suhteen. Yksi yhteysalus ei yksinkertaisesti riitä palvelemaan tarkoituksenmukaisesti näin laajaa saaristoa; Norrby-Kolko-Jumo Kannvik-Jumo G-Åselholm-Kvarnholm-Själö-Perkala.

Keistiön kauppa lopetti toimintansa vuoden lopussa. Linja-auto Turusta klo 10.30 ei kulje kevätkaudella. Iniön vakinainen asukasmäärä on pienentynyt useiden kuolemantapausten ja muuttojen vuoksi. Iniö-lautakunta on toivonut tapaamista yhdistyksemme kanssa keskustellakseen siitä, miten saada lisää asukkaita Iniöön. Myönteisellä puolella voidaan todeta, että Turun Lucia-neito oli kotoisin Iniöstä.

Tulevana kesänä yhdistyksemme järjestää taidenäyttelyn heinäkuussa viikolla 29. Näyttelytoimikunnan jäsenet Ralf ja Virve Nyman sekä Hans ja Ulla Mecklin ottavat mielellään vastaan ideoita ja vihjeitä, yhteystiedot löydät kotisivultamme www.inio.nu. Saman viikon keskiviikkona (16.7) pidetään yhdistyksen vuosikokous Snäckanissa Norrbyssä.

Viime syksystä lähtien yhdistyksellä on ollut myös Facebook-sivu, jota voi seurata, vaikka ei olisi rekisteröitynyt Facebookiin. Käy katsomassa ja tykkäämässä: https://www.facebook.com/InioDeltidsboende

Jäsenmaksu vuodelle 2014 on 12€ perheen ensimmäisestä jäsenestä ja 1 euro seuraavista perheenjäsenistä. Pyydämme maksamaan jäsenmaksun tilillemme FI69 2270 1800 1207 24 maaliskuun loppuun mennessä. Merkitse viestiin kaikkien maksettavien jäsenten nimet. Uudet jäsenet löytävät liittymiskaavakkeen kotisivultamme.

Hallitus maaliskuussa 2014