Iniön osavuosiasukkaat ry

Jäsenkirje/maaliskuu 2015

Talvi ei oikein tullut tänä vuonna. Maaliskuun alussa saimme kunnon lämpöaallon ja kevät tuli rymistellen. Kylmät talvet ja kantava jää lienevät vain muisto läntisessä saaristossamme.

Yhdistyksemme suursatsaus vuonna 2014 oli taidenäyttely Iniö innoittajana, joka pidettiin Snäckanissa heinäkuussa. Näyttelyssä oli laaja tarjonta Iniöön liittyvien taiteilijoiden töitä. Näyttelyssä kävi noin 300 henkilöä. Heinäkuussa pidettiin myös akvarellikurssi ja ikkunoiden kunnostuskurssi. Yhdistys oli lisäksi mukana järjestämässä muusikoiden Paavo Lötjösen ja Tipe Johnsonin konserttia Heimgårdenissa.
Vuosikokouksessa valittiin Heidi Paatero puheenjohtajaksi. Hallituksen muita jäseniä ovat Pyre Wichmann (varapj), Hans Mecklin (siht), Maria Ekqvist (jäsensiht), Birgitta Jalander, Pirjo Heinonen (rahastonhoitaja), Ralf Nyman (tiedotusvastaava).
Elokuun lopulla pidettiin kauan suunniteltu hallituksen ja Iniön lautakunnan yhteinen kokous. Keskusteltiin Iniön väestökehityksestä, palveluista, liikenteestä ja mahdollisuuksista kehittää paikallista yrittäjyyttä (esim. mökkitalomiestoimintaa). Hyvin alkanut yhteistyö Iniön lautakunnan kanssa jatkuu.
Yhteysalusten vuorot ja aikataulut on kysymys, johon liittyy monenlaisia intressejä. Hallitus saa jatkuvaa informaatioita ELY-keskuksesta ja M/S Satavan varustamosta. Voimme vaikuttaa asioissa, joissa jäsentemme edut ovat yhteisiä.
Tämän vuoden kesäohjelmassa on mm. retki M/S Satavan vuorolla ulkosaaristoon, kunnostuskurssi teemalla ”Tervan ja pellavaöljyn käyttö”. Vuosikokous on heinäkuussa. Lehtemme INIÖiten ilmestyy kesäkuun alussa. Lisää tietoja kotisivulla www.inio.nu ja Facebookissa www.facebook.com/InioDeltidsboende sekä Iniö Info -taululla Norrbyssä ja yhdistyksen omalla taululla Keistiössä.

Jäsenmaksu vuonna 2015 on 14 € kotitalouden ensimmäiseltä henkilöltä ja 1 € muilta perhejäseniltä. Maksa ystävällisesti jäsenmaksu viimeistään 30.4.2014. Maksuohjeet liitteenä. Pyydämme myös, että päivität jäsentietosi, jos niihin on tullut muutoksia.

Tulemme siirtymään yhä enemmän sähköiseen tiedottamiseen. Jos haluat jäsenkirjeesi ja muuta informaatiota sähköpostissa, ole ystävällinen ja ilmoita sähköpostiosoitteesi yhdistyksen osoitteeseen inio.nu@gmail.com. Voit esittää myös toivomuksiasi yhdistykselle.

Hallitus maaliskuussa 2015