Iniön osavuosiasukkaat ry

Jäsenkirje/maaliskuu 2016

Talvi oli tänäkin vuonna lyhyt. Kevät tekee jo tuloaan. Tämä kirje on lyhyt katsaus yhdistyksen toimintaan ja tällä hetkellä ajankohtaisiin asioihin. Valmistaudumme jo kesäkauteen.

Yhdistyksellä oli aktiivinen vuosi 2015. Jäsenten osallistuminen kesän eri tapahtumiin oli vilkasta. Lehtemme INIÖiten ilmestyi kesäkuussa ja se herätti niin suurta mielenkiintoa, että painos loppui ennen syksyä. Iniölautakunnan kanssa pohdittiin syyskuussa mm. liikenneasioita (parkkipaikkojen puute, etuajo-oikeus Satavasta Auraan, Jumon G:n vanhan laiturin käyttö). Kysymys Jumo G:sta on nyt ratkaistu ja Satava poikkea taas laiturissa. Liikenne- ja viestintäministeriö on tämän vuoden alussa nostanut esille kysymyksen saaristoliikenteen maksuista. Halutaan tehdä julkinen liikenne maksulliseksi ja täydentää sitä markkinaehtoisilla liikennepalveluilla. Asiasta on julkisuudessa keskusteltu vilkkaasti. Yhdistyksemme seuraa asian etenemistä aktiivisesti.

Paraisten kaupungin rakennusjärjestystä uudistetaan. Muutokset koskevat erityisesti vapaa-ajan asumisen rakennusoikeutta. Jäseniä on informoitu sähköpostitse ja kotisivuillamme uusista ehdotuksista ja mahdollisuuksista tehdä huomautuksia.

Tämän vuoden kesäohjelmassa on mm. pelimannikonsertti ja elokuvaesitys sekä opastettu retki Keistiöön. Suunnitteilla on myös Stefan Bremerin valokuvanäyttely Taivas ja Meri Snäckanissa. Vuosikokous pidetään heinäkuussa. Tarkemmat tiedot ohjelmasta INIÖiten´ssä, joka ilmestyy kesäkuun alussa. Lisää tietoja myös kotisivulla www.inio.nu ja Facebookissa www.facebook.com/InioDeltidsboende sekä Iniö Info-taululla Norrbyssä ja yhdistyksen taululla Keistiössä ja Jumon kylärannassa.

Jäsenmaksu vuonna 2016 on 14 € kotitalouden ensimmäiseltä henkilöltä ja 1 € muilta perhejäseniltä. Maksa ystävällisesti jäsenmaksu viimeistään 30.4.2016. Maksuohjeet liitteenä. Pyydämme myös, että päivität jäsentietosi, jos niihin on tullut muutoksia. Lähetämme ajankohtaisia tiedotteita pääasiassa sähköpostitse. Jos haluat olla yhdistyksen sähköpostilistalla, ilmoita osoitteesi meille inio.nu@gmail.com. Muista myös ilmoittaa, jos sähköpostisi on muuttunut.

Hallitus maaliskuun lopulla 2016