Iniön osavuosiasukkaat ry

Jäsenkirje 1/2017

Tämä jäsenkirje lähetetään sähköpostina kaikille niille jäsenille, jotka ovat ilmoittaneet sähköpostiosoitteensa. Muut jäsenet saavat kirjeen tavallisena kirjepostina.

Vuosi 2016 oli yhdistyksessämme vilkas. Kesän suuri satsaus oli Stefan Bremerin valokuvanäyttely ”Taivas ja Meri”, joka oli esillä Snäckanissa kahden viikon ajan heinäkuussa. Näyttelyssä sekä sen yhteydessä järjestetyssä pelimannikonsertissa ja elokuvanäytöksessä ”Över fjärden är himlen hög” oli lähes 600 kävijää.

Saaristoliikenteen maksut olivat syksyn suuri puheenaihe. Viestintä- ja liikenneministeriö esitti marraskuussa, että yhdysalusliikenne tulisi maksulliseksi. Yhdistykseltämme pyydettiin lausunto asiasta ja otimme vahvasti kantaa maksujen käyttöön ottoa vastaan. Ehdotusta vastustettiin niin laajasti, että ministeriö helmikuussa lopulta ilmoitti, että maksuja ei toistaiseksi oteta käyttöön.

Paraisten kaupungin uudistettu rakennusjärjestys tuli voimaan marraskuussa 2016. Vapaa-ajan asuntojen rakennusoikeutta on tarkennettu, monessa tapauksessa rakennuspaikan rakennusala on kasvanut. Lisää kotisivuillamme www.inio.nu.

Tänä kesänä muistamme talvella poismenneen kunniapuheenjohtajaamme Ragnvald Davidsssonia sanoin ja sävelin Iniön kirkossa 11. heinäkuuta. Vuosikokous on 18. heinäkuuta Snäckanissa. Kokouksen jälkeen on opastettu kierros Norrbyssä.
Tarkemmat tiedot ohjelmasta INIÖiten:ssä, joka ilmestyy kesäkuun alussa. Lisää tietoja myös kotisivulla www.inio.nu ja www.facebook.com/InioDeltidsboende sekä Iniö Info-taululla Norrbyssä ja yhdistyksen taululla Keistiössä ja Jumon kylärannassa.

Jäsenmaksu vuonna 2017 on 18 € kotitalouden ensimmäiseltä henkilöltä ja 1 € muilta perhejäseniltä. Maksa ystävällisesti jäsenmaksu viimeistään 30.4.2017. Maksuohjeet liitteenä. Pyydämme myös, että päivität jäsentietosi, jos niihin on tullut muutoksia.

Hallitus, maaliskuun lopulla 2017
Lähetämme ajankohtaisia tiedotteita pääasiassa sähköpostitse. Jos haluat olla yhdistyksen sähköpostilistalla, ilmoita osoitteesi meille inio.nu@gmail.com. Muista myös ilmoittaa, jos sähköpostisi on muuttunut.