Iniön osavuosiasukkaat ry

Mennyt kesä

Nelikymmensivuinen INIÖiten-lehti ilmestyi alkukesästä. Lehdessä esiteltiin yhdistyksen kolmenkymmentä vuotta kestänyttä toimintaa. INIÖitenin voi tilata: hans.mecklin@gmail.com.

Yhdistyksen kesäohjelma alkoi 30-vuotisjuhlan merkeissä Snäckanissa esillä olevalla näyttelyllä Yhteinen aikamme Iniössä. Se oli esillä runsaat kaksi viikkoa ja siihen tutustui liki 500 kävijää.

Avajaisissa oli 60 vierasta. Bosse Ahlnäs ja Christjan Brander kertoivat avajaisissa kunnanjohtajakokemuksistaan. Näyttelymateriaalista mainittakoon Monica Abrahamssonin ja yhdistyksen kansiot, joissa oli lehtileikkeitä. Monet iniöläiset kävivät näyttelyssä useamman kerran tutustumassa runsaaseen materiaaliin. Algot Jungin elokuva Byn lever kertoi Iniöstä 1960-luvun alussa. Filmi herätti niin suurta mielenkiintoa, että sille järjestettiin uusintaesitys. Hasse Mecklin kertoi Iniön liikenteestä sadan vuoden aikana. Näyttelyä tukivat Svenska kulturfonden sekä Paraisten kaupunki, suuret kiitokset! Kiitos myös Macke Björklundille, joka hoiti filmiesityksen ja Mervi Sjölundille, joka aina oli valmis auttamaan.

Näyttelyssä esiteltiin tekstein ja kuvin Radio Iniön (1986–2007) toimintaa omassa ”studionurkassaan”. Vierailijoilla oli mahdollisuus kuunnella siellä ensimmäisten vuosien lähetyksiä. Avajaisissa silloinen kunnanjohtaja ja Radio Iniön vetäjä Bosse Ahlnäs kertoi, miten radio sai alkunsa ja miten toimitus työskenteli. Ensimmäisinä vuosina ohjelmat olivat uunituoreita ja täyttivät sen aukon, joka syntyi puhelinkeskuksen automatisoinnin myötä. Monet iniöläiset, niin nuoret kuin vanhemmat, tekivät hänen kanssaan ohjelmia. Muutamana kesänä toimituksessa oli myös ulkopuolisia muualta tulleita toimittajia. Radiotoiminta lopetettiin vuonna 2007 ilmenneiden teknisten ongelmien vuoksi. Voidaankin todeta, että nykyisin internet hoitaa tiedottamisen.

Yhdistys tarjosi ennen vuosikokousta juhlavuoden kunniaksi kahvia ja kakkua. Kokouksessa todettiin yhdistyksen talouden olevan vakaa. Pirkko Kivelä oli vuorossa erota hallituksesta ja hänen tilalleen valittiin Penni Pennanen. Linnéa Nyman valittiin hallituksen ulkopuolelta jäsensihteeriksi.

Viime vuonna 2018 yhdistys järjesti hautausmaalla opastetun kierroksen. Nyt sille seurasi jatko-osa Inga-Lill Björklundin johdolla. Opastetulle kierrokselle osallistui 20 henkilöä. Tälläkään kertaa ei ehditty käydä läpi kaikkia hautapaikkoja, joten jatkoa seuraa kesällä 2020. Hautakierrosta seurasi kaksikielinen jumalanpalvelus yhteistyönä seurakunnan ja yhdistyksemme kanssa. Jussi Meriluoto toimi pappina ja Hasse Mecklin urkurina.

Tämän kesän kyläretkiretki suuntautui Kolkoon, ja siihen osallistui 40 henkeä. Kolkolaiset Hannu Hilke kertoi kylästä ja Rabbe Slätis Henrik Tikkasesta. Gunnel ja Matti Salminen toimivat oppaina, kun tutustuttiin Maria Ekqvistin museoon ja Salmisten veneveistämöön. Nyt yhdistys on kiertänyt kaikissa Iniön kylissä. Retkitraditio tulee jatkumaan ensi kesänä.

Vasemmalla Bosse Ahlnäs ja Christjan Brander näyttelyn avajaisissa

Näyttelyn avajaiset

Christjan Brander

Radio Iniö

Bosse Ahlnäs Radio Iniössä silloin ennen

Byn lever

Byn lever

Hannu Hilke kertoo Kolkosta

Kolkon kiertokävely
Hautausmaakierros
Pertti Huovila kertoo uusista jätevesimääräyksistä