Iniö deltidsboende rf

Pi Sarpaneva in memoriam 1933–2019

Vår förenings hedersmedlem Pi Sarpaneva har gått ur tiden.

Hon var sedan början av 1950-talet deltidsboende på Bastbergsören och Börsskär på Kolko där hon tillbringade somrarna tillsammans med sin familj. Hon har i tidningen INIÖiten skrivit artiklar om dessa tider.

Hon planerade en kollektion av sommarstugor som passar in i skärgårdsnaturen. Många av våra medlemmar bor fortfarande i av henne planerade sommarbostäder.

Pi bidrog till att skapa ett par av föreningens kännetecken. Såväl den grafiska utformningen av tidningens namn INIÖiten som vår vackra logotyp från år 2011 är designade av henne.

Hon hade en noggrann syn på förverkligandet av föreningens stora utställningar: år 2008 “Iniö – bortom fjärden”, år 2012 “Gamla föremål berättar om livet i Iniö” och år 2014 “Inspirerad av Iniö”. Tack vare hennes digra vänskapskrets uppträdde några av landets mest framstående skådespelare med att läsa Henrik Tikkanens texter om Iniö. Tikkanen inspirerade familjen Sarpaneva att flytta till Kolko.

Pi Sarpaneva utnämndes till föreningens hedersmedlem år 2015.
Vi kommer att sakna vår färgrika vän som gav sin själ till Iniö.

Virve Nyman
vän