Iniön osavuosiasukkaat ry

Tapahtui kesällä 2020

Jäsenlehti INIÖiten ilmestyi perinteisesti, tällä kertaa värillisenä. Myös tänä vuonna se postitettiin kauniissa kirjekuoressa, jossa oli kuva Iniön kirkosta. Lehti on saanut runsaasti kiitosta ja jäsenistö on ollut siihen hyvin tyytyväinen.

Keistiön osavuosiasukas Pirkko Kivelä kutsui hallituksn sekä INIÖitenin toimituksen suunnittelukokoukseen. Kiitämme Pirkkoa hänen vieraanvaraisuudestaan ja tarjoilustaan vehreässä puutarhassa.

Hautausmaakävelyn kolmas osa oli viimeinen yhdistyksen opastettu kierros. Oppaana toimi Inga-Lill Björklund ja tilaisuuteen osallistui noin kymmenen henkilöä. Kiitoksena Inga-Lill sai INIÖitenin ja pullollisen kuohuvaa.

Vuosikokoukseen osallistui 20 jäsentä, eli ilahduttavan monta. Kokous pidettiin loistavassa auringonpaisteessa Norrbyn Bodgårdissa. Kokouksessa nimitettiin Elisabeth Dahla sekä Hans Mecklin yhdistyksen kunniajäseniksi. Seuraavan toimikauden puheenjohtajaksi valittiin Anitta Pentinmikko. Yhdistys tarjosi kahvia ja purtavaa läsnäolijoille. Bodgårdin isäntäväki Gun-Viol Toivo ja Jukka Torikka hoitivat tarjoilun. Jukka toimi oppaana perustamissaan Ploki- ja jäätiemuseoissa. Tarkempaa tietoa löytyy vuosikokouksen pöytäkirjasta.

Vuosikokous. Foto: Sinikka Leino

Braskakseen retkelle Keistöön osallistui 30 henkilöä. Valitettavasti emme päässeet päärakennukseen, mutta piharakennuksiin tutustuimme tarkasti. Huussissa oli korkeat raput ehkä sen vuoksi, että tyhjennys voitiin suorittaa harvemmin. Pihalla oli vierasmaja, jota 1900-lluvulla käytettiin ahkerasti kesäisin. Isossa navetassa oli tilaa kahdeksalle lehmälle ja lampaille. Valitettavasti tila on nyt ollut asumattomana noin viisi vuotta.

Innokkaimmat 20 osallistujaa jatkoivat Braskaksesta matkaa Keistiön lounaisosassa sijaitsevalle Friskan-nimiselle järvelle. Ensin ajettiin kilometri autoilla, jonka jälkeen käveltiin sama matka kallioita pitkin. Retken palkitsi luonnonkauneus, erityisen viehättäviä olivat lumpeenkukat. Taas kerran ilma oli loistava. Jäsenistö toivoo, että opastettuja retkiä järjestettäisiin myös jatkossa.

Braskan. Foto: SInikka Leino
Friskan. Foto: Anitta Pentinmikko