Iniön osavuosiasukkaat ry

Iniö Deltidsboende – Iniön osavuosiasukkaat rf

Jäsentiedote 2/2020

Hyvä yhdistyksemme jäsen

Syksyn 2020 toiminta on käynnistynyt ja uusi hallituksemme piti ensimmäisen kokouksensa Turussa Kupittaalla 27.9.2020. Hallituksen jäseniä ovat: Anitta Pentinmikko, pj. ( Bergholm), Elisabeth Dahla,siht. (Dalen), Heidi Paatero, vpj. (Perkala), Sinikka Leino (Kolko), Birgitta Jalander (Norrby), Aleksis Carlander  (Gloholm), Tarja Pennanen  (Keistiö).

Uusi hallitus on päättänyt parantaa yhdistyksemme tiedotusta ja viestintää, joten paperisen lehden lisäksi lähetämme jäsenillemme entistä useammin sähköisiä tiedotteita ja myös yhdistyksen kotisivut uudistuvat. Tulette saamaan vuoden lopussa myös jäsenkyselyn.

Saaristoliikenteen kysymykset ovat taas ajankohtaisia. Varsinais-Suomen ELY-keskus valmistelee parhaillaan uutta kilpailutusta saariston yhteysalusliikenteestä 1.5.2022 alkavalle sopimuskaudelle. Iniössä se koskee m/s Satavan ja m/s Karolinan nykyisin hoitamia reittejä.  Uusi sopimuskausi saattaa merkitä Iniön mökkiläisille epäedullisia reitti- ja aikatauluehdotuksia.  

Olemme lähettäneet yhdistyksen kannanoton asiasta ELY-keskukselle ja olleet yhteydessä sen virkamiehiin. Saariston ja Iniön tulevaisuutta yleisemmin käsittelevä mielipidekirjoitus on julkaistu Turun Sanomissa ja lähetetty Saaristoasian neuvottelukunnan jäsenille.

Yhdistyksemme arvostelee ELY-keskuksen linjausta lopettaa yhteysalusliikenne kaikille niille saarille, joissa ei ole kirjoilla olevia vakituisia asukkaita. ELY-keskus ei ole vielä ilmoittanut, mitä saaria tämä tulisi koskemaan. Liikenteen palvelutasoa koskevat luonnokset julkaistaan vielä kommentoitaviksi tämän syksyn kuluessa. Seuraamme tilannetta ja tiedotamme jäsenistöä asiasta edelleen.

Kommentteja voi lähettää jo nyt yhdistyksen sähköpostiin inio.nu@gmail.com  .

Syysterveisin

Hallitus