Iniön osavuosiasukkaat ry

Jäsentiedote 2/2021

Hellekesä on ohi, kodeissa ja mökeillä valmistaudutaan talvikauteen. Yhdistyksemme uusi hallitus on   ehtinyt kokoontua jo kolme kertaa syksyn kuluessa. Hallituksen jäsenet ovat: Sinikka Leino, pj (Kolko), Juha Immonen, varapj (Keistiö), Heidi Paatero, sihteeri ja rahastonhoitaja (Perkala), Pirkko Kivelä (Keistiö), Laura Leppänen (Jumo), Aleksis Carlander (Gloholm) ja Harri Markkula (Norrby).

INIÖiten -lehden lukijakysely

Tänä vuonna olemme erityisesti panostaneet lehtemme sisältöön ja ulkoasuun. Nyt haluamme kuulla, mitä mieltä lukijat ja yhdistyksen jäsenet ovat INIÖiten 2021 lehdestä, jonka sait postissa kesäkuussa. Liitteenä on kyselylomake suomeksi ja ruotsiksi sekä vastauskuori. Linkillä https://forms.office.com/r/pugXRN2Mue voit myös vastata kyselyyn sähköisesti. Kaikkien kyselyyn vastanneiden kesken arvotaan kaksi pizza-lahjakorttia Merideli Leonellaan.

Edunvalvonta – muutoksia tulossa lautta- ja yhteysalusliikenteeseen.

Yhteysalukset ja lautat ovat saariston elinehto vakituisille asukkaille, osavuosiasukkaille, yrittäjille sekä turisteille. Hallituksemme seuraa aktiivisesti lautta- ja yhteysalusliikenteen järjestelyjä. ELY-keskuksessa on suunnitteilla vaihtaa m/s Aura suurempaan alukseen l/a Sternaan. Uuteen alukseen mahtuu 10 -15 autoa enemmän kuin Auraan, mutta matkustajatilat ovat autokannen alla ja kulku niihin vaikea, kahvilaa ei ole. Mitä mieltä sinä olet tästä järjestelystä? Ota kantaa ja kerro meille.

Houtskari – Iniö yhteysalusreitillä alkaa uusi sopimuskausi 2022 – 2027. Varustamoksi on valittu FinFerries ja alukset Finnö ja Kivimo tulevat hoitamaan liikennettä 1.5.2022 alkaen. Aikataulujen laadinta alkaa ensi vuoden alussa. Seuraamme aikataulujen laadintatyötä ja otamme siihen kantaa.

Vapaa-ajan asunto vakituiseksi asunnoksi

Moni koronan aikana mökillä etätöitä tehnyt on ehkä ruvennut pohtimaan, voisiko mökkipaikka-kunnalle muuttaa kokonaan. Paraisten kaupunki tukee mökin muuttamista vakituiseksi asunnoksi tarjoamalla rakennusvaatimusten kartoitusta ilmaiseksi. Lisätietoa saa Paraisten kaupungilta, puh. 02 458 5700 tai oheisesta linkistä: https://www.pargas.fi/fi/web/pargas/vapaa-ajanasukkaat.

Viestintä

Yhdistyksen tavoitteena on kehittää viestintää ja vuorovaikutusta jäsenistöön. Yhdistyksen nettisivut www.inio.nu  on virallinen viestintäkanavamme, jossa tiedotetaan ajankohtaisista asioista sekä suomeksi että ruotsiksi. Vapaamuotoista keskustelua käymme yhdistyksen Facebook -sivuilla www.facebook.com/groups/iniofb.

Saat ajankohtaiset jäsentiedotteet nopeammin sähköpostissa. Jos sinulla on sähköpostiosoite, ilmoita se meille yhdistyksen osoitteeseen inio.nu@gmail.com. Siihen voit lähettää myös kysymyksiä, kannanottoja, ideoita jne. Voit myös aina soittaa meille.

Sinikka Leino, puh.joht.  puh. 050 598 5822                   Heidi Paatero, sihteeri puh. 050 594 2362

Iniö deltidsboende – Iniön osavuosiasukkaat rf